Targi Heimtextil 2023

Za nami kolejna edycja międzynarodowych targów tekstyliów domowych i użytkowych Heimtextil 2023, które odbyły się w dniach 10-13.01.2023.To wiodące, światowe targi koncentrujące się na tematyce wnętrzarstwa, architektury, hotelarstwa.
Na targach zaprezentowano gamę innowacyjnych produktów dla projektantów wnętrz, ekspertów hotelarstwa w trendach zrównoważonego rozwoju i zdrowego snu.

Mieliśmy przyjemność gościć na niezwykłych wydarzeniach, wykładach i prelekcjach, na których zaznaczano, jak istotny jest dzisiaj proces wytwarzania. Przemysł tekstylny czerpie surowce z ogromnej liczby źródeł i wykorzystuje wiele procesów w celu wytworzenia nieskończonej różnorodności produktów. Ta różnorodność sprawia, że jest to jedno z najbardziej problematycznych miejsc w kontekście zagrożenia klimatycznego. Dowiedzieliśmy się, jak ważne jest, aby cały przemysł tekstylny był zamknięty w gospodarce o obiegu zamkniętym i że celem nadrzędnym jest zwiększenie skali innowacji w obiegu circular.

W systemie circular materiały są wielokrotnie przetwarzane w kręgu użytkowania. Taki proces radykalnie ogranicza wykorzystanie zasobów ziemi. Cykl techniczny dotyczy materiałów nieorganicznych, takich jak nylon, poliester, tworzywa sztuczne i metale. Można je wielokrotnie wykorzystywać jeśli zostaną optymalnie poddane recyklingowi – bez utraty jakości. Cykl biologiczny dotyczy materiałów organicznych, które pochodzą z natury i mogą powrócić do ziemi pod koniec okresu użytkowania.

Edycja targów Heimtextil 2023 badała cztery kluczowe drogi prowadzące do obiegu zamkniętego circular. Myśląc o cyklu technicznym, „Make and Remake” zastanawia się, w jaki sposób możemy przedłużyć żywotność istniejących materiałów. Ukazywała jak piękne mogą być przerobione tekstylia powstałe z odzysku.„Continuous” podkreśla innowacyjne podejście do zamykania pętli, obok regeneracji tekstyliów bez odpadów i cykli życia produktów o niskim wpływie na środowisko. Myśląc o cyklu biologicznym, „From Earth” bada projektowanie tekstyliów, które ponownie łączą nas z naturą, gdzie powracamy do tradycyjnych naturalnych włókien i barwników. „Nature Engineered”  pokazuje, w jaki sposób natura i inżynieria mogą się połączyć, aby stworzyć tekstylia i materiały, które są jednocześnie inteligentne, funkcjonalne i przyjazne dla planety.

Powróciliśmy z całym mnóstwem inspiracji, trendów i wzorów. Widzieliśmy wyjątkowe produkty i projekty, nawiązaliśmy nowe kontakty branżowe ze studiami projektowymi z całego świata.

Zainspirowani uznajemy nowy sezon kolekcji za otwarty!